Strona główna > Bieżąca działalność > Aktulaności >
Jedz jabłka w szkole i przedszkolu!

List ZNP do Ministra Rolnictwa
Warszawa, 11.08.2014

Szanowny Pan
Marek Sawicki
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Szanowny Panie Ministrze!

W związku z akcją społeczną „Jedz jabłka”, jaka pojawiła się w wyniku rosyjskiego embarga nałożonego na polskie owoce, Związek Nauczycielstwa Polskiego wnosi o rozszerzenie programu „Owoce w szkole”. Celami tego programu są trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Obecnie jest on skierowany do uczniów klas I-III szkół podstawowych, którzy kilka razy w tygodniu otrzymują m.in. świeże jabłka.

Panie Ministrze,

jak sam Pan podkreślał w ostatnich dniach, straty dla polskiego sektora owoców i warzyw wynikające z wprowadzonego przez Rosję embarga, mogą wynieść ok. 500 mln euro. Dlatego ZNP proponuje, by część jabłek przeznaczonych na eksport do Rosji, została skierowana do uczniów polskich szkół, a także do przedszkolaków w ramach programu „Owoce w szkole”.
W ten sposób akcja „Jedz jabłka w szkole i przedszkolu” będzie nie tylko promowała zdrowe nawyki żywieniowe wśród uczniów i przedszkolaków, ale stanie się dla nich okazją do rozmowy o społeczeństwie obywatelskim.

Jestem przekonany, że ta inicjatywa wpłynie na kształtowanie kompetencji społecznych i obywatelskich najmłodszych Polaków, rozumianych m.in. jako zdolność do zaangażowania wraz z innymi ludźmi w działania publiczne, czy wykazywania solidarności i zainteresowania rozwiązywaniem problemów stojących przed daną społecznością.

Akcja „Jedz jabłka w szkole i przedszkolu” może stać się dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych interesującą lekcją obywatelską, a dla dzieci w wieku przedszkolnym pierwszym doświadczeniem w kształtowaniu świadomości obywatelskiej.

Z poważaniem,
Sławomir Broniarz